Dane kontaktowe

OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ANNOPOLU

ul. Leśna 2, 23-235 Annopol


tel./fax (15) 86-13-404
781-140-390 (pomoc społeczna)
513-061-323 (pomoc społeczna)
782-183-748 (świadczenia rodzinne)


email: sekretariat@annopolops.pl


Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ePUAP):
/OPSANNOPOL/SkrytkaESP


Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: 07:30 – 15:30

21 lipca 2022r. odbyła się wycieczka do Zamościa i Zwierzyńca, w której uczestniczyły dzieci i młodzież  z terenu naszej Gminy. Grupa liczyła 38 osób i została wytypowana przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było ZOO. Dzieci widziały tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt, o niektórych usłyszały być może pierwszy raz. Podziwialiśmy różne rodzaje małp, puchaczy i mniejsze oraz większe dzikie „koty”. Byliśmy w motylarni, gdzie wśród egzotycznych roślin bytują kolorowe motyle. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się gady, które w środowisku naturalnym są niebezpieczne, a w ZOO mogliśmy je  oglądać na wyciągnięcie ręki.  Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska ptakom i ich małym pisklętom (łabędzie i kaczki).

Następnym punktem była Manufaktura Słodyczy „TĘCZA” na zamojskiej starówce. Dzieci miały okazję zobaczyć proces powstawania słodyczy, oparty na recepturze z XVII wieku. Wszystkie produkty są tam ręcznie robione, a do karmelków dodawane są tylko naturalne barwniki. Dzieci mogły też samodzielnie przygotować dla siebie lizaki, oraz skosztować przepysznych cukierków.

Po słodkich degustacjach ruszyliśmy na zwiedzanie Zamościa. Spacerując wzdłuż wału fortecznego, ziemnych szańców, podziwiając bastiony i bramy miejskie wkroczyliśmy na Rynek Wielki. Ratusz, kolorowe kamienice mieszczańskie ze starymi portalami wejściowymi, podcieniami , zdobieniami, zachwycają każdego przybysza. Katedra p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza zachowała bogate renesansowe dekoracje. Najmniej okazałym budynkiem jest Pałac Zamojskich, rezydencja założyciela miasta, kanclerza Jana Zamojskiego i siedziba kolejnych ordynatów.

Wiedzę o tych miejscach wzbogaciła nam pani przewodnik. Po kilku godzinach intensywnego zwiedzania ze smakiem zjedliśmy obiad w restauracji regenerując siły na dalszą część wycieczki.

Następnym miejscem był Zwierzyniec. Przejazd przez Roztocze i spacer  na punkt widokowy, nad stawami „Echo” , z którego można zobaczyć  koniki polskie, to malutka cząstka Roztoczańskiego Parku Narodowego, ale zachwyciła wszystkich.

W drodze powrotnej mimo zmęczenia humory dopisywały…

Wycieczka w pełni została sfinansowana przez Gminę w ramach środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wycieczka poza celem poznawczo-edukacyjnym miała również charakter profilaktyczny. Była to alternatywna forma na efektywne spędzanie wolnego czasu, a także doskonała okazja do zmniejszania lub eliminowania niewłaściwych antyzdrowotnych zachowań dzieci i młodzieży. Uczestniczenie w wycieczce dało możliwość zaspokojenia potrzeb poznawczych oraz odkrywania własnych zainteresowań, a tym samym umożliwiło im uczestniczenie w życiu społecznym i kulturalnym. Taka forma wypoczynku stworzyła okazję do tworzenia, rozumienia i przestrzegania reguł społecznych i kształtowania umiejętności nawiązywania zdrowych relacji interpersonalnych.