Dane kontaktowe

OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ANNOPOLU

ul. Leśna 2, 23-235 Annopol


tel./fax (15) 86-13-404
781-140-390 (pomoc społeczna)
513-061-323 (pomoc społeczna)
782-183-748 (świadczenia rodzinne)


email: sekretariat@annopolops.pl


Adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ePUAP):
/OPSANNOPOL/SkrytkaESP


Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: 07:30 – 15:30

 

 

Podróże kształcą… To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości, mogły się przekonać dzieci  z terenu naszej Gminy, które wzięły udział w jednodniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Grupa liczyła 40 osób i została wytypowana przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Annopolu. Wycieczka w pełni została sfinansowana przez Gminę w ramach środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

4 lipca 2023r. dzieci pod czujnym okiem opiekunek wyruszyły autokarem do Huty Szklanej, skąd MELEXAMI wjechały na Święty Krzyż, by wraz z przewodnikiem zwiedzać powstały na początku XI wieku Zespół klasztorny Ojców Benedyktynów i Muzeum Misyjne  o. Oblatów.

Dzieci poznały burzliwą historię tego miejsca, z zapartym tchem słuchały legend i opowieści, które uzupełnione zostały obrazami, rzeźbami i malowidłami znajdującymi się wewnątrz Klasztoru.

Niezwykłe wrażenie na wszystkich zrobiła obecna Zakrystia, niegdyś stara benedyktyńska biblioteka i skryptorium. Dzieci uczestniczyły w krótkiej modlitwie, mogły także zobaczyć i ucałować  Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego w kaplicy Oleśnickich.

Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z  najpiękniejszych punktów widokowych skąd podziwialiśmy okoliczną panoramę.

Po zjechaniu z Łysej Góry udaliśmy się na obiad, a następnie przeżyliśmy niezwykłą lekcję przyrody w Jaskini Raj. Zachwyciły nas liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca – pająki, a na wybrańców spadły „kropelki szczęścia”.

Znalazła się  także wolna chwila na zakup pamiątek.

Słodką atrakcją na zakończenie dnia były warsztaty edukacyjne w MAGII KARMELU pn. „Od ziarenka do tabliczki”, podczas których każdy uczestnik dowiedział się jak powstaje prawdziwa czekolada oraz własnoręcznie wykonał swoja wymarzoną tabliczkę czekolady. Zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną…..

Wycieczka poza celem poznawczo-edukacyjnym miała również charakter profilaktyczny. Była to alternatywna forma na efektywne spędzanie wolnego czasu, a także doskonała okazja do zmniejszania lub eliminowania niewłaściwych antyzdrowotnych zachowań dzieci i młodzieży. Uczestniczenie w wycieczce dało możliwość zaspokojenia potrzeb poznawczych oraz odkrywania własnych zainteresowań, a tym samym umożliwiło dzieciom uczestniczenie w życiu społecznym i kulturalnym. Taka forma wypoczynku stworzyła okazję do kreowania, rozumienia i przestrzegania reguł społecznych oraz kształtowania umiejętności nawiązywania zdrowych relacji interpersonalnych.